Drewniana podłoga w kuchni? To może się opłacać!
Kuchnia to serce całego domu, dlatego powinna być perfekcyjnie urządzona z dbałością o wszystkie szczegóły. Wyjątkowy charakter wprowadzi do kuchni podłoga wykonana z naturalnych desek. Ale jakie powinno być drewno wykorzystywane w tym pomieszczeniu? Czy na przykład montaż parkietu to w ogóle dobre rozwiązanie w tak wymagającej przestrzeni?
Nikogo nie dziwi układanie naturalnych desek w salonie, sypialni, gabinecie, przedpokoju, a nawet na tarasie. Jednak z montażem drewna w kuchni wstrzymuje się dużo więcej osób i… ostatecznie decydują się na inny materiał np. płytki ceramiczne. Specjaliści Dobre dla domu chcą podzielić się swoją wiedzą dotyczącą drewna w kuchni. Jak się okazuje, to wcale nie jest takie złe rozwiązanie. Wręcz przeciwnie – ma wiele korzyści. Wystarczy tylko znajomość najważniejszych informacji dotyczących układania i wybierania drewna do kuchni.
Najlepsze gatunki drewna na podłogę w kuchni
Podłoga w kuchni jest narażona na plamy, uszkodzenia mechaniczne oraz zalanie. W trakcie gotowania na drewno mogą spaść sztućce, garnki, gorące naczynia wyjęte z piekarnika czy talerze. To także miejsce, w którym znajduje się miska dla psa. Podłoga w kuchni jest więc dużo bardziej eksploatowana niż w innych pomieszczeniach. Dlatego bardzo ważne jest, aby jeszcze przed zakupem poznać gatunki drewna charakteryzujące się bardzo dużą wytrzymałością.
W kuchni najlepiej sprawdzą się deski wykonane z twardych gatunków drzew. Najpopularniejszy jest polski dąb, który nie reaguje na zmieniającą się temperaturę i jest odporny na uszkodzenia. Bardzo dobrze sprawdza się także drewno egzotyczne np. jatoba czy merbau. W kuchni nie powinno się natomiast montować desek sosnowych i z drzewa brzozy czy olchy. Są to gatunki bardzo miękkie, które pod wpływem wysokich temperatur i wody mogą odkształcić się lub zmienić swój kolor.
Rodzaj podłogi i zabezpieczenia
W pomieszczeniu kuchennym gromadzi się dużo więcej kurzu i pyłu. Częściej na podłogę spadają też wszelkiego rodzaju okruszki z jedzenia. Aby resztki posiłków nie wchodziły między deski, w kuchni najlepiej zamontować gładki parkiet. Można także zdecydować się podłogę zdesek jednolitych. Trzeba jednak dodatkowo zabezpieczyć tę podłogę środkiem do uszczelniania.
Niektórzy polecają montować w kuchni deski trójwarstwowe, gdzie dwie wewnętrzne warstwy składają się z drewna iglastego, a trzecia, licowa (o grubości najczęściej 4 mm) z drewna szlachetnego. Aby jednak kurz i brud nie dostał się pod zewnętrzną warstwę, konieczne jest podwójne, a czasem nawet potrójne lakierowanie.
Najlepszymi sposobami na zabezpieczenie zewnętrznej warstwy drewna są lakierowanie i olejowanie. Lakier tworzy na powierzchni drewna niewidoczną, lśniącą podłogę, do której trudniej przylegają pyłki. Na skuteczne działanie oleju trzeba natomiast nieco poczekać – na początku przyciąga on bardzo dużo zabrudzeń, jednak po nałożeniu kolejnej warstwy preparatu drewno staje się bardzo mocne.
Pielęgnacja podłogi w kuchni
Drewniane podłogi w kuchni, tak samo jak w innych pomieszczeniach, powinno się czyścić preparatami do nawierzchni tego typu. Pamiętaj, że żadne drewno nie lubi wody, dlatego w trakcie mycia używaj dokładnie wyciśniętej, prawie suchej ścierki.
Pamiętaj też o regularnym zamiataniu i odkurzaniu podłogi. Tylko systematyczność jest w stanie zagwarantować Ci, że drewniana podłoga w kuchni będzie cieszyć Twoje oczy przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.
Szukasz akcesoriów, które pomogą Ci w montażu podłogi drewnianej? Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.