Styl kolonialny we wnętrzach – wskazówki aranżacyjne
Estetyka kolonialna powstała na skutek starcia się dwóch wpływów: stylu angielskiego i rodzimych rozwiązań afrykańskich autochtonów. Wnętrza urządzone w tej konwencji to połączenie drewnianego wyposażenia o masywnym kształcie i ciemnym wybarwieniu oraz eleganckich inspiracji rodem z wiktoriańskiej Anglii. To zaskakujące połączenie zyskało wielu zwolenników aranżacji wnętrz na całym świecie. Sprawdź, jak stworzyć salon w stylu kolonialnym.
Estetyka kolonialna nawiązuje do czasów XIX w., kiedy to obywatele m.in. Wielkiej Brytanii zaczęli osiedlać się w skolonizowanych krajach, także afrykańskich. Anglicy wykorzystywali rozwiązania, a także materiały dostępne w południowej części imperium brytyjskiego, ale wprowadzali również swoją szykowną estetykę. Jak współcześnie stworzyć podobny wystrój wnętrza? Sprawdzamy!
Zobacz także: Biel niejedno ma imię! Jak urządzić modne wnętrze?
Egzotyczne drewno u Twoich stóp – wybierz drewniane podłogi
Charakterystyczną cechą stylu kolonialnego jest wykorzystanie ciemnego drewna. Egzotyczne gatunki, takie jak merbau, heban czy mahoń, pasujące do tej estetyki pochodzą nie tylko z Afryki, ale także z krajów azjatyckich. Wyraziste barwy – mieszanki brązów, czerni i czerwieni – idealnie łączą się z używanym we wnętrzach afrykańskich prostym i masywnym kształtem.
Warto podkreślić, że wykorzystanie egzotycznego drewna w pomieszczeniach jest nie tylko ciekawe aranżacyjnie – taki materiał cechuje się również licznymi przydatnymi funkcjami. Przede wszystkim afrykańskie i azjatyckie drewno charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, idealnie nadaje się więc na wykończenie podłóg.
Jeśli chcesz zbudować w swoim domu nastrój kolonialnego wnętrza, wykorzystaj drewniane podłogi o ciemnobrązowej barwie. Polecamy na przykład azjatyckie lite deski z gatunku merbau, która jest niezwykle odporna na ścieranie. Nie bez przyczyny nazywa się ją „moluckim drewnem żelaznym”. Dodatkowo podłoga ta naturalnie zmienia swój kolor – od odcieni żółtego przez brązowe, czerwone i pomarańczowe.
Aranżację z taką podłogą warto uzupełnić prostym, eleganckim wykończeniem ścian w stylu angielskim. Najlepiej sprawdzi się w tej roli czysta biel lub odcień écru.
Do ciemnych mebli – jasna naturalna podłoga
Spodobał Ci się wyrazisty kolor ciemnego drewna, ale wolałbyś wykorzystać go do wykończenia mebli? To świetny pomysł – masywne kształty szaf wykończonych metalowymi elementami, przywołującymi na myśl styl marynarski czy nawet rustykalny, będą idealnie współgrały z subtelną estetyką pozostałych elementów wystroju. Ciemne meble i skórzane obicia foteli i kanap najlepiej uwydatni zatem podłoga w jasnym odcieniu.
Wykończenie podłoża powinno być jasne – to już wiesz. Na co jeszcze zwrócić uwagę? W stylu kolonialnym przy wyborze mebli o cechach afrykańskich dobrze jest postawić na białą lub beżową drewnianą podłogę nawiązującą do angielskich pałaców. Wybierz chociażby dębową deskę olejowaną o wielu odcieniach bieli i szarości.
Jeśli takie zestawienie będzie dla Ciebie zbyt odważne, proponujemy użycie desek, które wyrazistym rysunkiem słojów podkreślają zamorski charakter wystroju.
Możesz zdecydować się na przykład na trójwarstwową deskę wykonaną z polskiego dębu, dostępną na stronie DobreDlaDomu.pl. Lekko postarzana faktura nadaje podłogom jeszcze większy urok.
Idealne zestawienie – połącz styl kolonialny z loftowym
Estetyka kolonialna kojarzy się nie tylko z hebanowym drewnem, ale także z wykorzystaniem skórzanych materiałów, zwłaszcza na obiciach masywnych foteli i kanap przypominających gabinet dojrzałego biznesmena. Takie elementy wyposażenia są również charakterystyczne dla stylu industrialnego. Co powiesz na zestawienie tych dwóch estetyk?
Jeśli masz ochotę połączyć styl kolonialny z akcentami w konwencji loftowej, zdecyduj się na skórzane elementy wykończenia tapicerki, najlepiej w ciemnobrązowym kolorze, i zestaw ją z szarą dębową podłogą o zimnym odcieniu. Bambusowa deska o półmatowej fakturze ma dodatkową funkcję umożliwiającą użycie jej do zamontowania tzw. podłogi pływającej, co znacznie upraszcza procedurę instalacji.
Obok szarej podłogi i skórzanych foteli doskonale sprawdzą industrialne akcenty. Mogą to być detale w postaci metalowych elementów wykończeń (haczyki, nóżki, uchwyty), jak również dekoracyjnych puszek czy nawet stolików. Aranżację najlepiej dopełnić dywanem z imitacji skóry, nawiązującej do estetyki afrykańskiej.
Wiesz już, czym się kierować, tworząc kolonialny wystrój pokoju dziennego czy salonu? Sprawdź także, w jaki sposób zaaranżować wnętrze inspirowane naturą.