5 najczęstszych błędów w pielęgnacji podłogi drewnianej
Drewniane deski zdobią wnętrza polskich domów już od kilkuset lat. Odpowiednio pielęgnowane są w stanie cieszyć oczy domowników i odwiedzających. Choć drewno jest bardzo trwałym materiałem, należy bardzo uważać na to, czym i jak się je czyści i renowuje. Zobacz, czego nie należy robić, aby nie zniszczyć drewnianej podłogi.
Ile wody potrzeba do mycia podłogi drewnianej? Czym pielęgnować drewno olejowane, a czym lakierowane? Czy podłoga z desek jest niezniszczalna i zawsze będzie wyglądała tak samo? Na te i wiele innych pytań z pewnością bardzo dużo osób próbuje znaleźć prawidłową odpowiedź. Ty też chciałbyś dowiedzieć się, jak należy dbać o drewno w domu, aby nawet po kilkunastu latach użytkowania nadal było w nienagannym stanie? Zobacz 5 błędów, przez które Twoja podłoga zniszczy się za szybko.
-
Nieznajomość gatunku drewna
Przed rozpoczęciem pielęgnacji czy renowacji podłogi drewnianej, należy dokładnie sprawdzić, jaki gatunek drewna znajduje się w mieszkaniu. Różne rodzaje desek mają bowiem różne właściwości i pod wpływem zewnętrznych czynników mogą zachowywać się w zupełnie inny sposób.
Wśród gatunków podłóg drewnianych wyróżnia się deski:
-
pochodzenia polskiego np. dąb, jesion, sosna
-
egzotyczne np. merbau, jatoba, palisander
Na gatunek drewna powinno się zwracać uwagę już w momencie jego zakupu. Najważniejszym parametrem powinna być dla Ciebie twardość (wyrażana współczynnikiem Brinell’a). Im wyższy współczynnik, tym drewno jest twardsze i odporniejsze na zużycie i… nieprawidłową pielęgnację.
W domach najlepsze są deski z jatoby i sucupiry (wykorzystywanych m.in. w miejscach publicznych) oraz polskiego dębu. Nie zaleca się natomiast stosowania bardzo miękkich i reagujących na wilgoć desek z sosny, olchy i brzozy.
Z twardością desek związana jest także ich praca. Im drzewo twardsze, tym wykonuje mniejszą pracę, a więc mniej reaguje na wszystkie zmiany temperatury, wilgoci, a nawet ciśnienia. Nieodporne na czynniki zewnętrzne deski bardzo łatwo odkształcają się, a nawet – nieodwracalnie zmieniają kolor. Jeśli więc wybierzesz nieodpowiedni gatunek drewna, może się okazać, że już po kilku latach będziesz musiał całkowicie wymienić podłogę.
-
Mycie drewna wodą
Woda – bez względu na to, czy z dodatkiem detergentu, czy nie – jest największym wrogiem drewna. Choć jest też najczęstszym środkiem pomagającą w pielęgnacji wielu miejsc w domu, nie należy jej stosować do czyszczenia drewna.
Zbyt duża wilgoć może uszkodzić wewnętrzną strukturę drewna, a nawet spowodować odkształcenie się całej podłogi. Częste mycie desek wodą może także doprowadzić do zbyt szybkiego ścierania się zewnętrznej warstwy ochronnej, co w efekcie doprowadzi do większego narażenia powierzchni na uszkodzenia.
Czyszcząc podłogę drewnianą, wykorzystaj dokładnie wysuszony mop nasączony preparatem do drewna i odrobiną wody. Takie mycie przeprowadza się jednak bardzo rzadko. Najskuteczniejszym sposobem jest bowiem odkurzanie lub zamiatanie podłogi.
-
Stosowanie nieodpowiednich preparatów
Do mycia podłogi drewnianej powinno się stosować… preparaty do drewna. Choć wydaje się to oczywiste, bardzo dużo osób o tym zapomina i próbuje wyczyścić naturalne deski płynem do paneli lub ceramiki. Takie działania mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia struktury drewna i konieczności wymiany desek na nowe. Warto mieć także na uwadze to, że środki czyszczące do paneli i innych rodzajów podłóg mają w swoim składzie dużo większą ilość wody, która szkodzi naturalnej powierzchni.
Decydując się na pielęgnację drewnianej podłogi, należy także zwrócić uwagę na to, czy preparat jest przeznaczony do drewna olejowanego, czy – lakierowanego. Użycie na deskach olejowanych środków służących do parkietów lakierowanych może zniszczyć ich naturalny wygląd i spowodować niepożądane nabłyszczenie drewna.
-
Nieregularne odkurzanie podłogi
Jak już było wspomniane wcześniej, najskuteczniejsze w czyszczeniu podłogi jest regularne odkurzanie. Usuwanie drobnych zabrudzeń z powierzchni sprawi, że pył i kurz nie dostanie się w zagłębienia i nie będzie gromadził się pod deskami.
Zbyt duże nagromadzenie się brudu i pyłu może doprowadzić nawet do zmiany koloru drewna, a także jego struktury. Trzeba bowiem pamiętać, że deski to naturalny materiał, który reaguje na wszystkie zewnętrzne czynniki.
Podłogę drewnianą możesz odkurzać nawet dwa razy w tygodniu. Liczba takich zabiegów zależy m.in. od tego, czy:
-
masz w domu raczkujące i często przemieszczające się po podłodze dziecko,
-
w Twoim domu mieszka alergik silnie reagujący na kurz,
-
w mieszkaniu przebywa pies, który zwiększa ilość gromadzenia się kurzu.
-
Brak umiaru i cierpliwości w pielęgnacji
Drewno, choć jest bardzo trwałe, wymaga od użytkownika wyrobienia pewnych zachowań pomagających w pielęgnacji. Poza stosowaniem się do wyżej wymienionych wskazówek, warto także pamiętać o tym, że naturalne deski źle reagują na zbyt częste renowacje i nakładanie środków impregnujących.
Decydując się na ponowne olejowanie lub lakierowanie, pamiętaj, aby nie nakładać zbyt grubej powłoki ochronnej. W takim wypadku drewno będzie zbyt długo schło i nie będzie mogło dobrze oddychać. Bardzo ważny jest także umiar w nakładaniu środków czyszczących. Gruba warstwa płynu pielęgnacyjnego może utworzyć niewygodną oraz nieestetyczną warstwę, a nawet uszkodzić deski.
Pielęgnacja drewna wymaga także bardzo dużej cierpliwości. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w trakcie rzadkich zabiegów takich jak cyklinowanie, szlifowanie czy nakładanie nowego lakieru czy oleju.
Teraz wiesz już pielęgnacji podłóg drewnianych wiesz już wszystko. Możesz więc bez przeszkód czyścić deski u siebie w domu. Nie masz jeszcze drewna w żadnym z pomieszczeń? To nie problem. Na www.dobredladomu.pl znajdziesz najlepsze gatunki drewna i wszystkie preparaty niezbędne do pielęgnacji.