Podłoga z korka – ekologiczna i trwała
Drewno czy korek? Oto jest pytanie. Jeżeli chcesz, by Twoja nowa podłoga była nie tylko trwała, lecz także piękna i bezpieczna, masz do dyspozycji wyjątkowy materiał sprawdzony od wieków. Korek, bo o nim mowa, pozyskuje się z kory dębów korkowych, które rosną w Portugalii.
Korek to naturalny materiał używany nie tylko do produkcji zatyczek do butelek, ale i do tablic korkowych, instrumentów muzycznych oraz… podłóg. Jeśli szukasz lekkiej, ekologicznej i wytrzymałej podłogi, panele z korka stanowią rozwiązanie właśnie dla Ciebie.
Panele korkowe, takie jak tutaj, są dobre dla domu i sprawdzą się w salonie, sypialni czy w kuchni. Można kłaść je na podłogi oraz ściany. Uniwersalność korka sprawia, że pasuje on zarówno do minimalistycznych wnętrz w stylu nowoczesnym, jak również ciepłych klasycznych aranżacji.
Zastanawiasz się, czy wybierając korek na podłogę, nie dasz się nabić w butelkę? Sprawdź wszystkie zalety tego materiału.
Jaki jest korek, czyli dlaczego warto mieć podłogę z paneli korkowych?
-
Lekki – 90 proc. objętości korka to powietrze. Poza tym jest on pięciokrotnie lżejszy od wody. Podłoga z korka nie wymaga układania grubymi warstwami.
-
Wytrzymały i elastyczny – czego dowodem są chociażby zachowane sprzed początków naszej ery wyroby z korka, takie jak zatyczki. Korek można dowolnie naciskać, ponieważ natychmiast wraca on do pierwotnych kształtów.
-
Higroskopijny – korek nie pochłania pary wodnej, dzięki czemu nadaje się do pomieszczeń, w których panuje wilgoć.
-
Wyciszający – podłoga z korka pochłania dźwięki i tłumi odgłosy kroków domowników.
-
Izolujący – korek nie pochłania ani nie przepuszcza ciepła, a jego powierzchnia jest przyjemna w dotyku i nigdy zimna, jak chociażby podłoga z płytek. To ważne, jeśli lubimy chodzić boso. Poza tym korek ma właściwości stabilizujące temperaturę powietrza we wnętrzach.
-
Naturalnie zdrowy – korek jest obojętny chemicznie, co znaczy, że nie wchodzi w reakcje chemiczne z żadnymi substancjami, nie przepuszcza cieczy ani gazów, nie ma też zapachu i nie pochłania innych woni. Okazuje się całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia. Podłoga z korka wykazuje odporność na grzyby i pleśń.
-
Odporny na kurz – powierzchnia korka nie elektryzuje się, a tym samym nie przyciąga kurzu. Panele korkowe łatwo utrzymać w czystości. Ponadto taka podłoga to dobre rozwiązanie, jeśli wśród domowników znajduje się osoba cierpiąca na alergię lub astmę. Korek nie powoduje alergii i ogranicza kontakt z kurzem – źródłem alergenów.
-
Uniwersalny – podłoga z korka pasuje do różnych aranżacji i pomieszczeń. Panele korkowe można pokryć lakierem lub farbą akrylową.