Drewno w artystycznym wnętrzu – jak je wykorzystać?
Jak zaaranżować pokój, który będzie sprzyjał artystycznej pracy, pobudzał kreatywność i inspirował? Warto otoczyć się naturalnie pięknymi dodatkami, takimi jak drewno. Ten materiał z powodzeniem można zastosować nie tylko na podłogi, lecz także na ściany.
Miejsce do pracy dla artysty odzwierciedla wnętrze, w którym pracuje. Jeżeli jesteś twórcą lub dzielisz życie z osobą, która pasjonuje się tworzeniem, dobrze wiesz, że pracownia lub gabinet to świątynia, a zatem do jej wystroju potrzeba estetycznych i funkcjonalnych materiałów wysokiej jakości.
Jak urządzić wnętrze dla artysty-romantyka, a jakie dla miłośnika minimalizmu
Ciepłe i przytulne miejsce, w którym lubisz spędzać czas, ponieważ odnajdujesz w nim inspiracje – taka właśnie powinna być pracownia. Delikatny, kameralny nastrój pomogą stworzyć odpowiednie dodatki, czyli drewno w ciepłych kolorach. Miodowo-złote deski merbau lub łagodny odcień buku to sposób na romantyczny akcent w pomieszczeniu i nadanie mu nastrojowej aury.
Jesteś zwolennikiem prostych form zarówno w życiu, jak i w sztuce? Urządzając pokój do pracy, możesz położyć na podłogi posadzkę z żywicy epoksydowej. Do niedawna stosowana była wyłącznie w przemyśle, dziś wchodzi także na salony. Taka podłoga jest nowoczesna, twarda i odporna na działanie środków chemicznych, jednak nienaturalna. Do pracowni inspirowanej minimalizmem, industrializmem czy stylem skandynawskim lepsza okaże się przyjazna środowisku alternatywa, czyli podłoga z drewnianych desek. Dzięki bogatej kolorystyce dopasujesz je do każdego stylu aranżacji. Na jasnym drewnie, które dopełni skandynawski klimat we wnętrzu, będą mniej widoczne ślady zarysowań i kurzu. Elegancję i wyrafinowanie podkreślą deski w ciemnym wybarwieniu, jak Dąb Affogato Molti.
Oryginalne wykończenie ścian w pracowni mogą stanowić nie tylko zawieszone na nich prace, ale również panele drewniane. Już dawno przestały być synonimem topornej i mało subtelnej boazerii tak popularnej w latach 90. Drewno na ścianach to także sposób na zabezpieczenie powierzchni przed zamaszystymi pociągnięciami pędzla – z drewna łatwiej je usunąć niż ze ścian pomalowanych farbą.
Podłoga z drewna odporna na artystyczne eksperymenty
Nie można wymagać, by każdy artysta utrzymywał sterylny porządek w swojej pracowni. W przypadku malowania lub tworzenia rysunków to niekiedy niewykonalne. Można jednak zastosować takie materiały, które będą bardziej odporne na zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne i łatwiejsze w pielęgnacji.
W pokoju przeznaczonym do pracy artystycznej na podłogach sprawdzi się twarde drewno, odporne za na zarysowania oraz wilgoć. Lepsze właściwości niż panele podłogowe będą mieć deski z litego drewna – buk, jesion czy orzech. Jeśli szukasz wyjątkowo odpornych drewnianych desek, wybierz gatunki drewna egzotycznego – merbau, jatoba, badi lub ipe.
Nie zapominajmy też o prawidłowym zabezpieczeniu naturalnych desek w pracowni. Oprócz ochrony preparatem, który uszczelni krawędzie oraz zapobiegnie przenikaniu pod klepki i w ich strukturę wody, ważny jest sposób wykończenia podłogi. Do dyspozycji masz deski drewniane olejowane, woskowane i lakierowane. Które będą najlepszym rozwiązaniem? Olej skutecznie zabezpiecza przed plamami z wody, zabrudzeniami i wilgocią. Podłogi woskowane są z kolei trudne w czyszczeniu, ponieważ każdorazowe zmywanie na mokro usuwa z nich – oprócz zabrudzeń – także powłokę wosku. Zamiast oleju można zastosować jeszcze inne rozwiązanie, mianowicie deski lakierowane – wymagają one jednak częstego odkurzania, ponieważ piasek sprzyja powstawaniu zarysowań.
Jak usunąć plamy z drewna?
Chociaż przyjmuje się, że w pomieszczeniu artysty może panować artystyczny nieład, to jednak nie można dopuścić, by wnętrze wypełniał chaos. Nieporządek blokuje kreatywność i nie pozwala skupić się na pracy twórczej. Oprócz czystych okien, które zapewnią swobodny dostęp do naturalnego światła, ważna jest pielęgnacja podłogi. Zabrudzone deski należy umyć środkiem do pielęgnacji drewna. Pamiętaj, że mop powinien być dokładnie odciśnięty i tylko lekko wilgotny. Kilka razy w tygodniu warto odkurzać podłogę, żeby usunąć kurz i piasek, które mogą zarysować drewno, a także osiadać na pędzlach oraz płótnach, czego żaden artysta z pewnością by nie chciał. Pojedyncze plamy, np. z farb olejnych, usuniesz benzyną ekstrakcyjną, którą kupisz w marketach budowlanych, a z farb akrylowych – czystą wodą lub z dodatkiem octu. Można też zastosować domowe metody do usuwania plam z drewna, czyli przygotować pastę z proszku do pieczenia i octu (lub soku z cytryny).
Więcej inspiracji do urządzenia artystycznych oraz pięknych wnętrz z drewnem na podłogach i ścianach znajdziesz w jednym miejscu Dobrym Dla Domu