Klejona czy pływająca? Jak zamontować podłogę w domu?
Klejona czy pływająca? Jak zamontować podłogę w domu?
Czy wiesz, kto wpadł na pomysł podłóg pływających? Podobno byli to znani z praktyczności Skandynawowie. I nie można odmówić im, że właśnie ten sposób montażu jest prosty i szybki. Jeśli jednak twardo stąpasz po ziemi i wolisz trwałe rozwiązania – możesz zdecydować się na podłogę klejoną.
Podłoga klejona czy wykonana metodą bezklejową? Obecnie popularne są obie. Jednak podobnie jak w przypadku różnych materiałów na wykończenie podłogi różne sposoby montowania mają swoich zwolenników.
Eksperci ze sklepu Dobre Dla Domu przyjrzeli się dwóm systemom montażu podłogi. Zobacz, który z nich będzie bardziej odpowiadał Twoim potrzebom.
Na początek – deski drewniane czy panele?
Na korzyść litego drewna przemawiają jego naturalne pochodzenie i trwałość. Niekiedy jednak, zwłaszcza w przypadku egzotycznych gatunków drewnianych desek, może zniechęcać cena. Nowoczesne panele podłogowe warto polecić przede wszystkim dlatego, że wykończenie podłogi przy pomocy laminatów jest bardziej ekonomiczne, proste i szybkie, a panele znajdujące się w ofercie wielu producentów – dostępne w różnych odcieniach. Każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie na pytanie, co wybrać: drewno czy panel? Gdy już się zdecydujesz, pozostaje kwestia montażu podłóg. Obecnie zarówno deski, jak i panele można kleić do podłoża lub kłaść jako podłogę pływającą.
Podłoga klejona i pływająca – różnice
Najczęstszy sposób montażu paneli to posadzka pływająca. Co to znaczy? Taka podłoga nie jest trwale związana z podłożem, a panele najczęściej składa się na klik, czyli przez łączenie krawędzi z wpustami i wypustami. Taką podłogę można samodzielnie zamontować. Natomiast deski drewniane zwykle klei się do podłoża, co wymaga większego doświadczenia, a tym samym sprowadza się często do zatrudnienia specjalisty.
Podłoga klejona vs pływająca – zalety i wady
Pierwszy sposób montażu, czyli klejenie desek lub paneli, jest kosztowniejsze i bardziej pracochłonne. Wynika to z faktu, że kleje do podłóg zastygają w krótkim czasie i nie można pozwolić sobie na przerwy w kładzeniu takiej podłogi. Ponadto ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiednie dociśnięcie desek, żeby nie rozeszły się przed stwardnieniem kleju.
Podłoga pływająca nadaje się do samodzielnego montażu, a jej położenie nie należy do skomplikowanych procesów. Najważniejsze elementy to równe podłoże i wybór elastycznego, grubego podkładu, który ograniczy często pojawiający się efekt stukania w czasie chodzenia po podłodze. Ten głuchy pogłos wynika z tego, że podłoga pływająca nie jest przyklejona do podłoża i w związku z tym między nim, warstwą izolacji a panelem lub deską znajdują się puste przestrzenie. Bywa też, że podłoga pływająca może uginać się, gdy się po niej stąpa, i wybrzuszać się pod wpływem użytkowania. Podłoga klejona nie ma takich przerw, dzięki czemu posiada zdecydowanie lepszą izolację akustyczną, a przytwierdzona trwale do podłoża nie ugina się pod naciskiem.
W przypadku pielęgnacji obu typów podłóg jedyną różnica sprowadza się do materiału – drewna lub laminatu – który narzuca odpowiedni sposób konserwacji. Natomiast jeżeli panel czy deska ulegną uszkodzeniu lub zdecydujemy się na wymianę całej podłogi, będzie to zdecydowanie prostsze w przypadku podłogi pływającej niż zrywanie przyklejonych desek.
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na montaż podłogi klejonej czy pływającej, wybierz wysokiej jakości panele lub deski z litego drewna. To podstawa komfortu i trwałości podłogi na lata. Połóż piękną podłogę z pomocą Dobre Dla Domu.